Cilvēks un suns. Saziņas valoda

 Seminārs «Cilvēks un suns. Saziņas valoda»

Vissvarīgākais, lai  suņa un saimnieka attiecību pamatā ir savstarpēja uzticība. Lai to panāktu, nepieciešams savu suni saprast, iemācīties saprast viņa valodu un noskaņojumu, kā arī saprast un pieņemt suņa pasauli. Sunim tāpat kā cilvēkam ir savas vēlmes, savi prieki un bēdas. Šīs sajūtas suns demonstrē ar savu uzvedību, mums tikai tā jāsaprot. Mums ir vieglāk saprast suni, nevis sunim cilvēku. No suņa videokļa mēs, cilvēki, bieži uzvedamies dīvaini, nereti pat biedējoši. Savstarpēja nesaprašanās rada daudzas problēmas, kuras var likvidēt iemācoties vienam otru saprast.
Pastāv daudz aizspriedumu , kas traucē saimniekam izprast suni, piemēram, mīts, ka mums katru dienu jādemonstrē sunim, kurš „te ir galvenais”,  saimnieka dominēšana – pirmajiem ieiet pa durvīm,  barot suni tikai pēc tam, kad paēdusi visa ģimene vai saņemt suni aiz skausta, lai „nolktu to pie vietas” kā arī  veikt daudz citu bezjēdzīgu ( no suņa viedokļa) darbību.

Ļoti svarīgi ir iemācīties saprast suņa ķermeņa valodu – signālus, kurus suņi lieto sazinoties savstarpēji un ar cilvēkiem.  Visplašāk izmantotie it nomierinošie signāli, ko suns izmanto, lai nomierinātu sevi, saimnieku vai sugas brāļus. Tādu signālu ir ļoti daudz. Ir suņi, kas izmanto tikai dažus signālus un ir suņi, kas aktīvi izmanto ļoti daudz un dažādus nomierinošos signālus.  Viens no visbiežāk izmantotajiem ir galvas pagriešana uz sāniem. Suns it kā novēršas no jums. Pilnīgu nevēlēšanos komunicēt vai nomierināšanos suns demonstrē, apsēžoties pret jums ar muguru.

Bieži izmantots signāls ir žāvāšanās. Suns žāvājoties saka – nomierinies, es netieku galā ar šo situāciju, netrokšņo, es nesaprotu komandu, ko liec man pildīt un ļoti uztraucos.  Signāls „nopurināšanās” – suns it kā nopurina stresu. Aplaizīšanās, suns aplaiza lūpas – ir vēl viens signāls. ( Tam nav nekā kopīga ar aplaizīšanos pēc ēšanas vai gaidot ēdienu)

Ja saimnieks nezināšanas dēļ suņa nomierinošos signālus ignorē, tie var pārveidoties stresā. Suns aktīvi demonstrē savas izjūtas saimniekam, bet saimnieks nesaprot, tādējādi radot sunim vēl lielāku diskomfortu.  Ilgstošs stress un diskomforts var radīt uzvedības un reizēm pat veselības problēmas.

Paklausīgs suns ir tāds suns, kas ciena saimnieku un saprot tā vēlmes. Labs saimnieks ir saimnieks, kurš ciena un saprot savu suni. Semināra galvenais uzdevums ir iemācīt veidot tādas cilvēka un suņa attiecības, kas  balstās uz savstarpēju uzticību un mīlestību.

Semināra «Cilvēks un suns. Saziņas valoda» programma

 Seminārs «Cilvēks un suns. Saziņas valoda»

2 dienas

1.diena. Teorētiskā daļa.  Laiks – 3 stundas.

1.daļa

Kontakts ar suni – pirmais solis.

Suņa socializācija – vecuma periods, tālākās attīstības un audzināšanas nozīme, ietekme uz psihi

Suņa valoda – balss, žesti, pozas. Signāli, kas domāti mums.

Stress un tā izpausmes. Palīdzība sunim stresa pārvarēšanai.

Dominēšana – fakts vai  pieņēmums.

Pozitīvās apmācības pamati

Apmācības motivācija.

Pārtraukums

2.daļa

Rotaļas suņiem – attīstošās, līdzsvarojošās, meklēšanas.
Klikerapmācības plusi un mīnusi. Klikerapmācības rotaļas.

Izplatītākās kļūdas, ko pieļauj suņu saimnieki apmācības laikā.
Atbildes uz jautājumiem

2.diena Praktiskās nodarbības

Dažādu vecumu suņu audzināšanas un apmācības pamatu demonstrācija. Nodarbības grupās vai individuāli.

 

Leave a Reply

Post Comment