Kastrēt vai nekastrēt?

Šo jautājumu uzdod ne tikai kaķu, bet arī suņu, žurku, šinšillu un sesku saimnieki. Par šo jautājumu ir dažādi viedokļi. Profesionāļa atbilde uz to būs – kastrēt. Jūs varat pajautāt,- bet ja šīs dzīvnieks ir rets eksemplārs vai arī ir paredzēts pavairošanai? Uz šo jautājumu atbilde varētu būt kastrēt, bet pēc 5 – 6 gadu vecuma. Kastrēts dzīvnieks mazāk predisponēts stresam, nav tik agresīvs pret apkārtējiem. Šeit rodas uzskats – mazāk streso, mazāk kustās, līdz ar to būs problēmas ar lieko svaru. Šīs viedoklis ir nepareizs. Ja dzīvnieks pēc sava temperamenta ir flegmātisks, apēd barības vairāk par dienas normu vai arī vispār ēd to, ko nedrīkst dot, tādā gadījumā arī radīsies lieka svara problēma. Neskatoties uz to, ka pirms un pēc kastrācijas ārsts paskaidro kā dzīvnieks būs jābaro, cik daudz barības viņam ir jādod, ļoti bieži saimnieki neievēro šīs rekomendācijas. Atnākot uz zooveikalu, ja tur nav speciālas barības kastrētiem dzīvniekiem, mēs pērkam atvieglotās barības, barības ar mūsu dzīvniekam nepiemērotu komponentu sastāvu, vai arī to barību, kuru iesaka pārdevējs, kurš savukārt nav speciālists veterinārmedicīnā. Daudz cilvēku nopērk barību vadoties tikai pēc reklāmas vai cenas un pat neiedomājas, ka tas var kaitīgi ietekmēt dzīvnieka vielmaiņu un veselību.

Kastrējot, mēs samazinām klaiņojošo dzīvnieku skaitu un slimību izplatību starp viņiem. Jūs varat pateikt, ka jūsu kaķis vai kaķene ir mājas dzīvnieki, kāpēc ir jāuztraucas par ielas dzīvniekiem. Ļoti bieži mēs saskaramies ar to, ka kad kaķenei parādās kaķēni, ne vienmēr viņiem visiem izdodas sameklēt saimniekus. Cerot uz to, ka kaķēnu kāds paņems, to atstāj uz ielas, pie veikala, mājas u.c. Taču visbiežāk viņi tā arī paliek ielas dzīvnieki, pārslimo dažādas slimības un izplata tās tālāk. Ja kaķene būs sterilizēta (kastrēta), nebūs arī problēmas ar pamestiem kaķēniem.

No kura vecuma var veikt kastrāciju? Ārzemēs to dara jau no 4 mēnešu vecuma, taču mēs iesākam darīt to sākot no 6 mēnešiem, neatkarīgi no dzimuma. Pastāv uzskats, ka dzīvniekam vismaz vienu reizi ir obligāti jādzemdē lai izvairītos no ginekoloģiskām problēmām, taču šīs uzskats ir maldīgs. Pie tam, dzīvnieks pēc dzemdībām, neatkarīgi no tā, vai viņš baroja kaķēnus vai kucēnus ar pienu, vairāk predisponēts mastopātijai un piena dziedzeru audzējiem. Tāpat, neskatoties uz to vai dzīvnieks ir vai nav dzemdējis, kaķenēm un kucēm var rasties piometra (strutains dzemdes iekaisums), piena dziedzeru, olnīcu un dzemdes audzēji. Kastrētie dzīvnieki ir mazāk predisponēti onkoloģiskām slimībām, īpaši ja tiek kastrēti pirms pirmās meklēšanas. Kāds var padomāt, ka iepriekš aprakstītās problēmas skar tikai sieviešu kārtas pārstāvjus, bet tas nebūs pareizs viedoklis. Vīriešu kārtas pārstāvji saskaras ar prostatas adenomu, sēklinieku un prostatas audzējiem. Tas, ka suns vai kaķis bija izmantots vaislas darbā nepasargā viņus no šīm problēmām.

Iegādājoties dzīvnieku obligāti ir jāatnāk uz konsultāciju pie veterinārārsta, jo ne vienmēr audzētāji vai zooveikalu pārdevēji var sniegt Jums visu nepieciešamu informāciju. Nav jākautrējas par to, ka Jūs atnāksiet ar garu jautājumu sarakstu par jūsu mīluļa ēdināšanu, vakcināciju, mikročipa ievietošanu, kastrāciju utt. Mājdzīvnieka iegādāšana ne tikai sagādā mums prieku, tā arī ir liela atbildība, savukārt vesels dzīvnieks iepriecinās Jūs divkārši.

Elena Semjonova, veterinārārste klīnika“VetVesta”

Стерилизовать или не стерилизовать?

Ответ на этот вопрос ищут владельцы разных животных: котов, собак, крыс, шиншилл, хорьков. И мнения по этому поводу различны. Специалисты отвечают- однозначно кастрировать. А если это редкий экземпляр или  желательно потомство? Значит, кастрировать нужно позже: для собак и кошек, в возрасте 5-6 лет. Кастрированное животное менее подвержано стрессам, менее агрессивно по отношению к окружению. Противники кастрации считают, что кастрированный зверек предрасположен к набору лишнего веса из-за снижения активности и более спокойного поведения. Это мнение неверное. Проблема лишнего веса появляется из-за неправильного питания: привышения дневной нормы корма и неправильного подбора продуктов. Ветврач всегда указывает на соблюдение правильного режима питания и количество корма  до и после кастрации, но к сожалению, зачастую владельцы не слушают этих рекомендаций. В зоомагазине, при отсутсвии специальных кормов, мы покупаем просто менее насыщенный корм, хотя по составу он не подходит или корм по предложению продавца, неявляеющегося специалистом в области ветеринарной медицины. Многие покупают по рекламе или руководствуются ценой и не догадываются, что этим могут повредить здоровью своего животного, ухудшив обмен веществ.

Кастрация помогает уменьшить количество бродячих животных и распространение инфекций и болезней. Вы возразите-мое животное домашнее, почему мы должны волноваться за уличных кошек? Дело в том, что не всегда удается хорошо устроить  котят и по тем или иным причинам, они все-таки оказываются на улицах бездомными. Они заболевают, передают болезни, мучаются, голодают и  могут погибнуть. Поэтому если кошечка стерилизована, такие случаи исключаются.

С какого возраста можно кастрировать (стерилизовать)? В Европе это делают когда животному исполняется 4 месяца, у нас – с 6 месяцев, независимо от пола. Бытует мнение, что должны быть хотя бы одни роды, что бы избежать проблем в области геникологии в будущем. Это тоже заблуждение, кроме того, животное после родов, независимо от того, было ли кормление котят или щенков молоком,  подвержено мастопатии и опухолям молочной железы. Кроме того, были роды или нет, у кошек и собак может быть пиометра (гнойное воспаление матки), молочной железы, яичников и маточные опухоли.  Заболеваниям, таким как аденома простаты и яичек  подвержены и животные мужского пола. Кастрация снижает риск возникновения этими заболеваниями и онкологией. А то, что собака или кошка была использована в производстве потомства, не защищает их от этих проблем.

После приобретения животного обязательно покажите его вет.врачу, т.к. не всегда вы получаете полную информацию от продавца или бывшего владельца. Приходите с длинным списком вопросов по кормлению, вакцинации, введению чипа, кастрации и других. ведь приобретение животного это не  не только радость общения, но это еще большая ответственность и заботы. А здоровое животное будет вас радовать во много раз больше!

Елена Семёнова, вет. врач клиники “VetVesta”

Leave a Reply

Post Comment