Pieaugušu dzīvnieku adaptācija (par kaķiem)

Kaķi ir tik dažādi, tik pievilcīgi, tik neatkarīgi un tik mīļi. Jūs beidzot esat izlēmis, ka māja bez kaķa nav pietiekami mājīga. Un jūs nolemjat ievest savā mājā nevis kaķēnu, bet jau pieaugušu dzīvnieku. Tam, ka esat izlēmuši paņemt tieši pieaugušu dzīvnieku, var būt daudz un dažādu iemeslu, bet par tiem šoreiz nerunāsim.

Kā jauno ģimenes locekli iepazīstināt ar mājas kārtību? Kā kaķim samazināt stresu? Kā padarīt kopdzīvi pēc iespējas patīkamāku un priecīgāku? Ja mājā jau ir citi dzīvnieki, kā tos iepazīstināt? Vai jūsu mīlulis pieņems jaunu ģimenes locekli? Rodas daudz jautājumu.

Par visu pēc kārtas. Jūs esat izdarījuši izvēli. Jūsu mājās ienāk pieaudzis dzīvnieks.

Kaķis vai kaķene? Ir viedoklis, ka kaķenes ir mīlīgākas, taču tā nav taisnība. Abi var būt gan ļoti mīlīgi, gan emocijās ieturētāki. Tas nav atkarīgs no dzimuma. Dzīvnieks obligāti jāsterilizē vai jākastrē, ja to nav izdarījuši iepriekšējie saimnieki. Tas atvieglos dzīvi gan jums, gan jūsu mīlulim. ( skat. rakstu par sterilizāciju)

Kāda šķirne? Tas jums jāizlemj pašiem. Mēs runājam par kaķiem, kuri pieder Eiropas mājas kaķu šķirnei, viņus sauc arī par bezšķirnes kaķiem. Mūsuprāt, tie ir paši gudrākie, skaistākie, pateicīgākie, paši… paši…kaķi. Tas ir mūsu viedoklis. Jebkurš kaķis – šķirnes vai bezšķirnes- būs jums neizsmeļams prieka avots, dziednieks un kompanjons.

Kaķi var paņemt no patversmes vai labdarības organizācijas, pēc sludinājuma, caur paziņām vai no ielas. Ir daudz variantu. Patversmes un labdarības organizācijas parasti visus dzīvniekus sterilizē, attārpo un atbluso. Tomēr ir vērts noskaidrot, kas un kad ir darīts, lai pārliecinātos, ka dzīvnieks ir vesels.  Tāpat jārīkojas, ja esat dzīvnieku paņēmis no citas mājas vai caur pazinām. Bet, ja esat kaķi paņēmis tieši no ielas, tad labāk uzreiz vērsties veterinārajā klīnikā, jo šajā gadījumā par dzīvnieka veselību esat atbildīgs tikai un vienīgi jūs.

Viss nokārtots un jūs ar kaķi transportēšanas konteinerī esat pārkāpis pār sava mājokļa slieksni. Nesteidzieties kaķi izlaist no konteinera, nemaz nerunājot par izvilkšanu no tā ar varu. Nolieciet aizvērtu konteineru istabā, lai kaķis osta un pierod pie jaunām smaržām. Pēc kāda laika atveriet durtiņas, kaķis pats iznāks, kad būs tam gatavs.

Ir grūti pateikt, cik ilgs būs adaptācijas periods. Daži dzīvnieki uzreiz jūtas kā mājās. Kāds pēc vairākām stundām, kāds pēc vairākām dienām. Parasti adaptācijas periods ilgst 3-5 dienas, retāk – nedēļu. Maksimālais laiks – 2 nedēļas. Ja vēl tad kaķis nenāk ārā no konteinera, slēpjas, pa istabu pārvietojas pieplacis pie grīdas, tad kaut kas nav kārtībā. Konsultējieties ar speciālistu.

Sākumā kaķis var slēpties. Viņš izvēlas sev drošu vietu, piemēram, zem dīvāna vai vannas, tur sēž un ārā nenāk. Jūs sākat nervozēt, jo kaķis ne ēd, ne dzer, ne iet uz tualeti. Neuztraucieties! Kaķis divas dienas mierīgi var nerādīties no savas slēptuves. Vienkārši nolieciet blakus ūdeni, barību un smilšu kastīti. Pēc tam smilšu kastīti nolieciet savā vietā. Pirmajās dienās, kad kaķis slēpjas, palīdziet viņam pārvarēt bailes. Necentieties „nomierināt” kaķi, neaiztieciet to. Nedaudz pacietības un tas pats pie jums atnāks.

Ja jums mājā ir vēl kāds mājdzīvnieks, kaķis vai suns, tad iepazīstināšanai jānotiek tad, kad kaķis vēl ir konteinerī. Var pat konteineri apsegt ar audumu, lai kaķis varētu sajust tikai smaržas.  Tā viņi viens otru ātrāk pieņems. Ja ir iespējams, tad pirmajās dienās dzīvniekus labāk turēt atsevišķās istabās. Tas nekas, ja šādas iespējas nav. Būs tikai nedaudz vairāk stresa jums un viņiem un līdz ar to ilgāks laiks adaptācijai. Pats galvenais – esiet pacietīgi un viss būs labi.

Var gadīties, ka jūsu kaķis ir ļoti bailīgs, un viņa stress izpaužas kā agresija.  Vai arī esat devuši pagaidu mājas kaķim vai pat diviem kaķiem, un jums tos vajag ātri adaptēt, pieradināt pie kārtības. Šajā gadījumā neaizvietojams “palīgs” ir būris.

Ris_2

Attēlā redzama Daša. Pirmā diena pagaidu mājās. Redzams, ka būrī ir arī transportēšanas konteineris. Denijs sākumā atteicās iznākt no konteinera, taču tas tā neturpinājās ilgi. Vēlāk  konteineru  nomainīju ar ērtu guļvietu diviem. Katru reizi, kad mājā tiek novietots būris jauniem iemītniekiem, mans suns Jegors ieņem apsarga vietu. Viņš guļ pie būra un uzmanīgi vēro, lai tiktu ievērota kārtība. Nekādi draudi, šņākšana un ķepu palaišana netiek pieļauta.

Būri var pilnībā vai daļēji apklāt. Tas dzīvniekam rada drošības sajūtu. Viņam nu ir sava mazā „istabiņa ar ērtībām”. Un iepazīšanās būs mierīga visiem. Pēc pāris dienām būra durtiņas var atstāt vaļā. Kaķis varēs mierīgi izpētīt jaunas teritorijas jūsu dzīvoklī un pēc tam atgriezties savā mājoklī.  Pēc vairākām dienām tas jau jutīsies kā pilntiesīgs jūsu mājas iemītnieks.  Tomēr, vēl kādu laiku, jūs varat pa nakti kaķi atstāt būrī. Tas palīdzēs nostiprināt kaķa ieradumu apmeklēt tualeti. Diemžēl, ne visiem mājas kaķiem, ir šāds ieradums.

Būri var iznomāt veterinārajā klīnikā, dzīvnieku aizsardzības organizācijās vai pavaicāt paziņām. Šo problēmu ir salīdzinoši viegli atrisināt.

Ris_1

Pats galvenais – pacietība un mīlestība. Nedaudz pacietības un daudz mīlestības. Un jūsu māja kļūs mājīga un silta no dziesmiņām , ko dziedās kaķis, kurš jūs ļoti mīl.

Адаптация взрослых животных (про кошек)

Кошки, такие разные, такие очаровательные, независимые и любимые. И вот вы решили, что ваш дом без кошки не такой уютный, как вам хотелось бы.  И вы решаете взять в дом взрослое животное. Причин для  того, чтобы взять именно взрослое животное может быть много, говорить о них сейчас мы не будем.

Как познакомить вашего нового члены семьи с правилами поведения в вашем доме? Как снизить стресс для кошки?  Как сделать совместное проживание наиболее приятным и радостным? А если в доме есть другие животные, то как их познакомить? И примет ли ваш любимец нового жильца? Вопросов возникает много.

Но, давайте по-порядку. Итак, вы определись со своим выбором. Вы берете взрослое животное.

Кот или кошка? Бытует мнение, что кошки более ласковые. Это не так. И кот , и кошка могут быть очень и очень ласковыми, точно так же, как и более сдержанными в проявлении своих чувств. От пола это не зависит. А вот кастрировать и стерилизовать животное (если этого не сделали предыдущие хозяева)  надо обязательно. Это облегчит жизнь и вам, и вашим любимцам (см. статью о стерилизации).

А какая порода? Это вы должны решить сами. Мы же говорим о тех кошках, которые относятся к домашним европейским, это именно их и  называют беспородными. На наш взгляд, это самые умные, самые красивые,  самые благодарные, самые-самые…Но, это только наш взгляд. Любая кошка, породистая или не очень, будет для вас источником  радости, вашим лекарем и компаньоном.

Взять кошку можно в приюте или благотворительной организации, по объявлению, через знакомых, взять с улицы. Вариантов  может быть много. В приютах и благотворительных организациях, как правило все животные стерилизуются, им дают антигельминтные препараты и обрабатывают против блох. Но, все же стоит уточнить, что и когда было сделано, чтобы быть уверенными в том, что ваш новый питомец здоров. Тоже самое, если вы взяли животное из другого дома или через знакомых. А вот если вы взяли животное с улицы, то будет лучше, если вы сразу же обратитесь в вет.клинику. Ведь речь идет о здоровье того, за кого вы несете ответственность.

Но вот, все осталось позади и вы с кошкой в переноске перешагнули порог своего дома. Не спешите выпускать животное и тем более не пытайтесь вытащить его из переноски. Поставьте закрытую переноску в комнате, пусть кошка посидит, понюхает, привыкнет к новым запахам. Через некоторое время откройте дверцу, она сама выйдет, когда будет готова перешагнуть через свой страх.

Как долго будет  длиться адаптационный период сказать очень трудно. Некоторые животные сразу же чувствуют себя дома. Кто-то через несколько часов, кто-то через несколько дней. Обычно, период адаптации длится около 3-5 дней. Реже неделю. Максимальный срок – 2 недели. Если  к этому времени кошка все еще не выходит, прячется, передвигается  по квартире,  прижавшись к полу, значит что-то идет не так. Проконсультируйтесь у специалиста.

Первое время кошка может прятаться. Выберет себе местечко поспокойнее, например под диваном или под ванной, и сидит там, не выходит. Вы же начинаете нервничать, ведь она не пьет, не ест, в туалет не ходит. Не волнуйтесь. Дня два кошка может спокойно не показываться из своего укрытия. Просто  поставьте рядом с ней воду, немного корма, лоточек. Потом поставите лоточек на его место, но первые дни, если кошка спрячется, помогите ей справиться со своим стрессом. И не пытайтесь «успокоить» кошку, не трогайте ее. Немного терпения и она сама придет к вам.

Если у вас в доме уже есть другое животное, кошка или собака, то знакомство должно состояться именно тогда, когда кошка все еще находится в переноске. Можно даже прикрыть переноску тканью, чтобы кошке не было обзора, а был только запах. Так они быстрее примут друг друга. Если есть возможность, то первые дни лучше подержать животных в разных комнатах. Если такой возможности нет, то ничего страшного. Чуть больше стресса для них и для вас  и, следовательно, чуть больше времени займет адаптация. Самое главное – набраться терпения и все будет хорошо.

Но, может случиться так, что вы взяли очень пугливую кошку, которая проявляет свой стресс через агрессию. Или вы предоставили временный дом для кошки или двух и вам надо быстро адаптировать их, приучив к порядку. В этом случае незаменимым «помощником» для вас будет клетка.

Ris_2

На фотографии Даша. Это ее первый день день в моем доме. Видно, что в клетке стоит и переноска. Дени пока отказался выходить из безопасной переноски, но длилось это не долго. Потом переноску заменила удобная кроватка для двоих. Каждый раз, когда ставится клетка для новых постояльцев, моя собака Егор занимает позицию охранника. Он лежит около клетки, внимательно наблюдая за соблюдением порядка. Никаких угроз, шипений и распущенных лап не допускается.

Клетку можно накрыть полностью или частично. Это создаст для животного ощущение безопасности.  У него теперь  есть своя маленькая «комнатка со всеми удобствами». И знакомство будет спокойным для всех. Через несколько дней дверцу  клетки можно  оставить открытой. Кошка сможет спокойно обследовать новые для нее территории и потом вернуться в свой домик. Через несколько дней она уже будет чувствовать себя равноправным жителем вашего дома. Но,  еще некоторое время, вы можете оставлять  кошку в клетке на ночь. Это закрепит у нее привычку ходить в лоточек. Такая привычка есть, к сожалению, не у всех домашних кошек.

Клетку можно взять в аренду в вет.клинике или обществах помощи животным, поискать по знакомым. Эта проблема решается довольно просто.

Ris_1

Самое главное  – это терпение и любовь. Немного терпения и много любви. И ваш дом станет уютным и теплым под песенки кошки, которая вас очень любит.

 Автор: Наталия Воеводская

 

Leave a Reply

Post Comment