Suni ir tik viegli pazaudēt un tik grūti atrast…/Так легко потерять собаку и так трудно ее найти…

Suni ir tik viegli pazaudēt un tik grūti atrast…

Pēdējās pusotras nedēļas laikā vien esam saskārušies ar trīs gadījumiem, kad suņi pazaudējuši saimniekus. Bet pirms mēneša, mēs atradām Neri (Robi). Viņš arī bija no tiem, kas „pazaudējušies”. Suns un saimnieks viens otru meklēja veselu mēnesi. Cik gan asaru neizlej un cik šausmu un apjukuma nepiedzīvo suņa saimnieks, kad mīlulis ir pazudis un nav ne jausmas, kur viņš atrodas! Un ko pārdzīvo suns, kurš dažādu iemeslu dēļ pēkšņi nevar atgriezties mājās, neatrod ceļu atpakaļ?…

Pastāv viedoklis, ka suns vienmēr atrod ceļu uz mājām. Tas ir tikai mīts! Suņi telpā orientējas izmantojot komplekso orientāciju – tās ir smaržas, fona trokšņi ( tramvaji, vilcieni), laika intervāli un vizuāli (redzami) kairinājumi. Un – vizuālie kairinājumi nav galvenie! Tagad iedomājieties, cik dažādu smaržu, skaņu un citu kairinājumu ir pilsētā! Aizrāvies ar sekošanu pa pēdām kādai smaržai, suns var attālināties no mājām diezgan tālu un …vairs nespēj atgriezties. Viņš ir pazaudējis dzimtās vietas smaržu, bet padomāt, ka vajadzētu atgriezties atpakaļ pa to pašu ceļu un smaržu, viņš nespēj. Arī dzimtā smarža ir pagaisusi, to nomākusi kāda cita, daudz svaigāka. Suns mētājas uz visām pusēm, nezina, kurp doties. Un ir milzīgā stresā. Jo ilgāk suns būs stresā, jo grūtāk viņam atrast mājas. Suņu noturība pret stresu ir atšķirīga, bet stresa ietekme uz visiem ir vienāda.

Ko darīt? Nelaist suni vaļā no pavadas? Protams, nē. Viss ir daudz vienkāršāk. Bet vispirms daži stāsti.

1.stāsts. Sabīne

Pēc iepirkšanās iznācu no pārtikas veikala Juglā 1. Ievēroju, ka veikalā ieiet suns. Tas ļoti uztraukti ošņāja gaisu, bet tirdzniecības zālē ienākt nesteidza. Suns izskatījās apjucis. Vairākas minūtes to vēroju, tad piegāju un pastiepu roku, lai suns varētu ar mani ātrāk iepazīties. Uz suņa kakla siksnas bija žetons ar tālruņa numuru. Es piezvanīju. Domāju, ka saimnieks ir veikalā, un suns tikmēr atsējies un meklē saimnieku. Bet nē, saimnieki bija mājās. Izrādās, viņi laiž suni vienu pastaigāties un dzīvo Juglā 3. Tas nav tālu, tikai kādi 3-3,5 km, bet pietiekami, lai suns apmaldītos. Un suns ienāca veikalā tādēļ, ka arī blakus viņa mājai ir tieši tāds pats veikals, viņu pievilināja līdzīgā smarža.

Kamēr mēs ar Sabīni gaidījām saimnieku, veikala apsargs stāstīja, ka redzējis, kā šis suns gandrīz pakļūst zem automašīnas. Sabīne bija izgājusi uz ielas braucamās daļas un sākusi haotiski skraidīt. Uz Brīvības ielas, kur satiksme ir ļoti intensīva.

Šis stāsts beidzās ātri. Pēc pusstundas Sabīne kopā ar saimnieku jau steidzās uz mājām, tikai žetons ar tālruņa numuru pie viņas kakla siksnas klusu skanēja kā mazs zvaniņš.

2.stāsts. Džeina

Džeinu paņēma no patversmes pirms 2 mēnešiem. Viņa ir jauna, ļoti mīlīga un mierīga suņu meitene. Viņu ļoti mīl un par viņu rūpējas . Saimnieki pasūtīja žetonu ar tālruņa numuru, pēc pāris dienām tam bija jābūt gatavam. Bet…

Todien laiks bija lielisks un Džeinu izlaida paskraidīt privātmājas pagalmā. Saimnieki uz brīdi aizgāja savās darīšanās. Kad atgriezās, Džeinas pagalmā nebija. Viņa bija izrakusi eju zem žoga un aizbēgusi. Iespējams, Džeina devās pakaļ saviem mīļajiem saimniekiem. Viņa tos tik ilgi bija gaidījusi un pēkšņi viņi bija aizgājuši, pametuši Džeinu vienu. Iespējams, ka tieši tādēļ Džeina devās meklēt saimniekus. Un apmaldījās Rīgas centrā.  Jauna vieta, daudz cilvēku vienuviet, ko tādā situācijā darīt? Viņa sāka sekot meitenei, kura nāca no skolas, jo viņas jaunajā ģimenē bija tieši tāda pati meitene. Daniela, tā sauca meiteni, pieņēma pareizu lēmumu – viņa kopā ar Džeinu aizgāja līdz tuvākajai veterinārajai klīnikai un lūdza palīdzību.

Mēs Džeinu nofotografējām un sākām meklēt saimniekus. Bet viņi mūs apsteidza. Viņi sāka Džeinu meklēt patversmēs, izvietoja sludinājumus radio, izdarīja visu , kas šādos gadījumos darāms. Mēs ieraudzījām sludinājumu ss.lv . Vēlu vakarā sazvanījāmies ar saimniekiem. Tonakt viņi aizgāja gulēt ar mierīgu sirdi, zinot, ka ar  Džeinu viss ir kārtībā.

Džeina pēc klīnikā pavadītas nakts, nākamajā rītā atgriezās mājās pie saviem mīļajiem saimniekiem.

3.stāsts. Oskars

Oskar_2

Oskars (mēs nezinām viņa īsto vārdu) pazaudēja saimnieku Berģos. Precīzāk, tur viņu atrada. Mēs nezinām, no kurienes viņš ir un, kas ir viņa saimnieki. Oskaram ir sakosta auss un ir koduma pēdas galvā. Iespējams, viņs ir sakāvies ar citiem suņiem un uztraukumā meties bēgt.  Kad suni pie mums atveda, viņs bija milzīgā stresā.  Būs nepieciešamas vēl vairākas dienas, bet varbūt nedēļas, kamēr Oskars atkopsies.

Ievietojām sludinājumus ss.lv, izlīmējām drukātus sludinājumus Berģos. Pagaidām meklējumiem nav rezultātu.  Varbūt cilvēki nezina, kā un kur meklēt savu pazudušo draugu?

Ja vien būtu tālruņa numurs… cik daudz pazudušu suņu tad ātri vien atgrieztos mājās. Un, cik saimnieki nenervozētu un nepārmestu sev to, ko nav izdarījuši. Nav izgatavojuši savam mīlulim mazu atpazīšanās žetonu.

Protams, var pasūtīt žetonu ar gravējumu. Taču tam nepieciešams laiks, kura bieži vien nav pietiekami. Tas būtu smuks žetons, bet pagaidām, lai ir nesmuks…

Var savu tālruņa numuru uzrakstīt uz kakla siksnas iekšpusē vai ārpusē. Taču to ne vienmēr ir iespējams izdarīt. Un vēl  – cilvēki redz suni, kurš ir pazaudējis saimnieku, daudzi ir gatavi palīdzēt. Bet kā? Iespējams, tālruņa numurs ir ierakstīts kakla siksnas iekšpusē un, lai to izlasītu, kakla siksna ir jānoņem. Piekritīsiet, ka ne katrs ir gatavs to darīt, īpaši uz ielas un svešam sunim. Ja suns ir stipri nobijies, tas var izrādīt agresiju pret svešiniekiem. Viss ir daudz vienkāršāk, ja numurs uzrakstīts siksnas ārpusē. Tad cilvēks nebaidās pasaukt suni, piedalīties tā liktenī, jo ir saimnieka telefons.

Var darīt tā, kā to izdarījām mēs. Īslaicīgs, bet drošs risinājums.

Neliels gabaliņš līmlentas un varat būt drošs, ka ar jūsu suni nekas nenotiks. Pa tad, ja notiks negaidītais un viņš aizklīdīs, aizrāvies ar kādu smaržu un pakaļdzīšanos.

Izdariet šo mazumiņu sava mīluļa labā! Lai jūsu suns nekad neaizbēgtu. Lai jūsu numurs uz kakla siksnas kļūt par jūsu suņa amuletu, kas vienmēr sargā!

Natālja Vojevodska

Так легко потерять собаку и так трудно ее найти…

За последние  полторы недели мы столкнулись с тремя потерявшимися собаками. А перед этим, чуть больше месяца назад, мы подобрали Нериса (Роби). Он тоже из «потеряшек». Он искал своих хозяев, так же как и они его,  целый месяц. Сколько слез, ужаса, растерянности испытывает хозяин собаки, когда его любимца нет рядом. И где он – неизвестно. А что испытывает собака, которая по разным причинам вдруг не может вернуться домой, не находит дороги.

Существует мнение, что собака всегда найдет дорогу домой. Это всего лишь миф! Собаки ориентируются в пространстве, используя  комплексную  ориентацию – это и запахи, и фоновые шумы (трамваи, поезда), временные промежутки, и визуальные (зрительные) раздражители. Причем визуальные  раздражители играют в ориентации не главную роль. А теперь представьте, сколько различных запахов, шумов и других раздражителей окружают вашу собаку в городе. Увлекшись запаховым следом, собака может отойти от дома на довольно большое расстояние и…вернуться уже не сможет. Она потеряла запах родного места, а подумать, что пойду-ка я назад по тому же запаху, она не в состоянии. Да и запах ослаб, его перекрыли другие , более свежие запахи.  И вот собака мечется, не знает куда идти. Она в растерянности. И в стрессе. И чем дольше длится стресс, тем труднее будет собаке найти дорогу домой. Устойчивость к стрессу у разных собак разная, но при этом влияние стресса на  собаку одинаковое.

Что же делать? Не отпускать собаку с поводка? Конечно же, нет. Все гораздо проще. Но, сначала несколько историй.

История 1. Сабина.

Сделав покупки, я выходила из  продуктового  магазина на 1 Югле. Увидела, как в магазин зашла собака. Она очень напряженно нюхала воздух, но проходить в торговый зал не спешила. И была она какая-то растерянная. Несколько минут я наблюдала за ней, потом подошла, протянула руку для того, чтбы она могла быстро со мной познакомиться. На ее ошейнике был жетон с номером телефона. Я позвонила. Думала, что хозяева в магазине, а оставленная на улице  собака отвязалась и теперь ищет их. Но, оказалось, что ее хозяева дома. Они отпускают  ее погулять одну. А живут они на 3 Югле. Это не так далеко, около 3-3,5 км,  но достаточно для того, чтобы собака заблудилась.  А зашла она в магазин, потому что  рядом с ее домом есть такой же, и знакомый запах привлек ее.

Пока мы с Сабиной  ждали ее владельцев, охранник магазина рассказал, что видел, как  эта собака чуть не попала под машину. Вышла на проезжую часть и начала метаться. А движение на ул.Бривибас очень оживленное.

Эта история закончилась быстро. Через полчаса Сабина в компании своего хозяина спешила домой и жетон с номером телефона тихонько позвякивал у нее на ошейнике, как маленький колокольчик.

История 2. Джейн.

Джейн взяли из приюта около 2 месяцев назад. Эта молоденькая, очень ласковая и спокойная девочка.  Ее очень любят, о ней заботятся. Заказали жетон с номером телефона, на днях он должен был быть готов. Но…

Джейн выпустили погулять во двор собственного дома. Погода была прекрасная. А хозяева ушли по своим делам, ненадолго. А когда вернулись, то Джейн во вдоре уже не было. Она, подкопав забор, убежала. Возможно, Джейн бросилась за своими любимыми хозяевами. Ведь она так долго ждала их. И вдруг ее оставили  одну, а сами ушли, покинули ее. Возможно, что  именно это заставило Джейн  кинуться на поиски. И она потерялась в центре Риги. Новое место, большое скопление народа, что делать ей в такой ситуации. И она, увидев девочку шедшую из школы, пошла за ней. Ведь в ее новой семьи были такие же девочки. Даниэла, так звали  девочку, приняла правильное решение. Она вместе с Джейн дошла до ближайшей вет. клиники и попросила о помощи.

Мы сделали фотографии Джейн и начали поиск хозяев. Но, они опередели нас. Но искать Джейн начали с приютов, разместили объявление на радио, сделали все, что необходимо делать в таких случаях. Объявление о пропаже собаки мы увидели на SS.LV. Поздно вечером мы созвонились с хозяевами. Спать они легли уже успокоенными. С Джейн все в порядке!

А Джейн, проведя ночь в   клинике, утром вернулась со своими  любимыми хозяевами  в свой родной дом.

История 3. Оскар

Oskar_2

 

Оскар ( мы не знаем его настоящего имени) потерялся в Берги. Вернее, его там нашли. Откуда он и кто его хозяева мы не знаем. У Оскара прокушено ушко, есть след от зубов и на голове. Возможно, что он подрался и в состоянии стресса убежал. Когда его привезли к нам, он находился в состоянии сильнейшего стресса. Понадобится еще несколько дней, а может и недель, прежде чем Оскар полностью восстановится.

Мы разместили объявление о нем на SS.LV, расклеили  печатные объявления и в Берги. Пока поиски его хозяев результата не дали. Возможно, что люди  не знают, как и где можно искать своего  потерявшегося питомца.

Если бы был номер телефона…

Сколько потерявшихся собак быстро бы нашли своих хозяев. И сколько хозяев не нервничали и не корили бы  себя за то, что не сделали. Не сделали маленький опознавательный жетон для своего питомца.

Конечно, можно заказать жетон с гравировкой. Но на это надо выделить время, которого иногда не хватает. Вы сделаете красивый жетон, но пока пусть будет некрасивый…

Можно написать номер своего телефона на ошейнике с внутренней или с внешней стороны . Но не всегда можно это сделать технический. И есть еще один момент.  Человек видит потерявшуюся собаку. Многие готовы помочь. Но как?  Возможно, что  телефон написан на внутренней стороне ошейника, но для этого надо снять ошейник. Согласитесь,что не каждый на это решится, особенно на улице. Если собака к тому же напугана, то она может проявлять и агрессию к чужому человеку. Если телефон написан  на внешней стороне и хорошо читаем, тогда все гораздо проще. И человек не боится позвать собаку, принять участие в ее судьбе, потому что есть телефон ее хозяев.

Можно сделать  и так, как сделали это мы. Временный вариант, но надежный.

Кусочек скотча и вы можете быть уверены, что с вашей собакой ничего не случится. Даже если случится страшное и она убежит от вас, увлеченная запахом  или в пылу погони.

Сделайте эту малость для своего любимца… Пусть никогда ваша собака не убежит от вас.   И  вам никогда не позвонят по этому номеру,  потому что его прочли на ошейнике  собаки. Но пусть этот  номер   телефона на ошейнике  станет оберегом для вашего друга!

Наталия Воеводская

 

 

One Response to Suni ir tik viegli pazaudēt un tik grūti atrast…/Так легко потерять собаку и так трудно ее найти…

  • Julija

    Спасибо! Такая, казалось бы мелочь- а сколько историй было бы с счастливым концом! И потеряшка нашелся бы быстро. Все говорят- у меня никогда не проподет, но даже самые воспитанные и умные бывает чего-то могут напугаться, могут увлечся чем-то. Даже если вы выгуливаете только на поводке- никогда не говори никогда. Бывает разные истории, но телефон на ошейнике срабатывает всегда! Даже если с собакой что-то случится- вам сообщат- городские службы отлова всегда сообщают хозяевам, если находят собаку с ошейником на котором тель.номер- даже в самых печальных случаях…

Leave a Reply

Post Comment