Suns velk pavadu. Kā iemācīt sunim nevilkt pavadu?

Kāpēc suns velk pavadu?

„Cik jaukas gan būtu pastaigas, ja vien tās nelīdzinātos spēka sacensībām un man nebūtu vienmēr jāpavelk saimnieks, lai apostītu tos smaržīgos krūmus.” nodomāja suns un pavilka saimnieku uz savu pusi. „Cik jauka gan būtu pastaiga, ja vien suns pārtrauktu vilkt, ko gan viņam atkal vajag tajos netīrajos krūmos?” nodomāja saimnieks un bezspēcīgi aizvilkās līdzi sunim. Suns kārtējo reizi pārliecinājās par to, ka vienīgais veids, kā tikt līdz tiem krūmiem ir pavelkot savu saimnieku, turklāt saimnieks pārliecinājās, ka pastaiga atkal neizdosies un sadusmojās uz suni.

Šis stāsts diemžēl ir ikdiena ļoti daudziem suņiem un to saimniekiem. Ir daudzi iemesli, kāpēc suns velk pavadu, tomēr visbiežāk tas notiek tāpēc, ka suns gluži vienkārši nesaprot, ka var pastaigāties arī savādāk, jo suns ir pārliecināts, ka tikt uz priekšu var tikai pavelkot saimnieku. Šādu pārliecību suns ir ieguvis jau kucēna dienās, kad katru reizi, kad kucēns sagribēja kaut ko apskatīt vai apostīt, viņam atlika vien pavilkt  pavadu un saimnieks „pavilkās” līdzi. Tā kā kucēnam izdevās tikt līdz vēlamajai vietai, tad kucēns šo metodi pielietoja arī visās turpmākajās reizēs. Ja bija nepieciešams, tad pavilka pavadu stiprāk, bet viņam tas noteikti izdevās. Tādējādi kucēnam kļuva skaidrs, kā jāuzvedas pastaigājoties un kā panākt savu. Kā gan tad bija pareizi rīkoties? Ja kucēns pavelk pavadu sevis interesējošā virzienā, tad saimniekam ir jāapstājas un jāsagaida, kad pavada atkal būs vaļīga, jāpiesauc kucēns pie sevis un kopā jāaiziet līdz kucēnu interesējošajam objektam ar „brīvu” (vaļīgu) pavadu. Ja tā tiek darīts vienmēr, kad kucēns pavelk pavadu, tad kucēns ātri vien saprastu, ka nostiepta pavada nozīmē, ka mēs nekur netiekam, bet „brīva” pavada – kopā ar saimnieku mēs varam nokļūt līdz daudz interesantām vietām.

Kā iemācīt sunim nevilkt pavadu

Man Jums ir labas ziņas! Suņi mācās visa mūža garumā! Arī pieaugušam sunim būs iespējams paskaidrot, ka noteikumi mainās. Protams, tas prasīs laiku un pacietību, jo viena lieta ir mācīt sunim kaut ko jaunu, bet pavisam cita –mainīt paradumu.

Sākumā iemāciet suni sekot Jums tur, kur Jūs gribat. Kā paziņot savam sunim, lai viņš Jums iet līdzi? Variet izmantot šādu signālu – „Suņa vārds + ejam!” Variet to vienkāršot ar kādu skaņas signālu vai vienkārši paklapēt ar kāju. Jūsu izvēlētais signāls nozīmēs – nāc man līdzi!

Sākumā sāciet apmācību iekštelpās, kur suns dzīvo. Pagaidām vēl sunim pavadu nevelciet. Paņemiet kārumus un veiciet iepriekš izvēlēto signālu. Kad suns atskatīsies, iedodiet viņam kārumu. Runājiet ar suni un centieties, lai viņš dotos Jums līdzi. Paejiet dažus soļus kopā ar suni un iedodiet viņam vēl vienu kārumu. Atkārtojiet tā vairākas reizes, mainot iešanas virzienu.

Suns ātri sāks reaģēt uz signālu, jo zinās, ka pēc tā sekos kaut kas garšīgs un saimnieks arī tāds priecīgs paliek. Runājiet ar suni sajūsminātā un priecīgā balsī, ja viņš dodas Jums līdzi.

Kad suns ir apguvis staigāt Jums līdzi pa dzīvokli pēc signāla, nedaudz apgrūtiniet procesu un nolieciet uz grīdas kaut ko interesantu un pirms suns dodas apskatīt to interesanto, pievērsiet viņa uzmanību ar savu signālu. Kad suns atskatīsies un pienāks pie Jums, aizejiet kopā ar suni līdz interesantajam priekšmetam.

Tagad uzvelciet sunim pavadu un mēģiniet darīt visu to pašu.

Kad suns būs apguvis staigāt Jums līdzi mājvietā pēc skaņas signāla, tad nedaudz apgrūtiniet procesu un nolieciet uz grīdas kaut ko interesantu un, pirms suns dodas iepazīt šo interesanto lietu, pievērsiet suņa uzmanību ar savu signālu. Kad suns atskatīsies un pienāks pie Jums, tad kopā ar suni aizejiet līdz interesantajam objektam.

Tagad uzvelciet sunim pavadu un mēģiniet darīt visu to pašu. Svarīgi ir ievērot principu- ja suns pavelk pavadu, tad Jums ir mierīgi jāapstājas, jāpievērš suņa uzmanība ar savu signālu un kad suns pienāks pēc kāruma, tad kopā aizejiet līdz interesējošajam objektam. Pavadai obligāti ir jābūt brīvai un vaļīgai, savādāk suns domās, ka velkot pavadu viņš tiek uz priekšu.

Atcerieties- kad suns pavelk pavadu, tad kustība sunim vēlamajā virzienā tiek pārtraukta, bet tikko suns vairs necenšas vilkt pavadu, tad atkal drīkst doties uz priekšu. Notiek noteikumu maiņa – lai tiktu uz priekšu ir nevis jāvelk pavada, bet jāpārstāj tā vilkt.

Iespējams, ka suns sākotnēji nespēs visu pastaigu veikt šādā režīmā, jo tas prasa zināmu koncentrēšanos, tomēr dariet to katru pastaigu un pakāpeniski palieliniet laiku, ko suns staigā vaļīgā pavadā.

Dariet pastaigu sunim patīkamu! Pagaidiet, ja suns vēlas kaut ko apostīt, pastaigu laikā izvēlieties dažādas takas, ļaujiet sunim nopētīt apkārtni. Suņi ir ļoti ziņkārīgi pēc dabas, tāpēc ļaujiet viņiem uzvesties dabīgi.

Svarīgi! Neraujiet suni un nedusmojieties! Neizmantojiet asās kaklasiksnas! Neizmantojiet „ruletes” veida pavadas, jo tādējādi sunim visu laiku ir nostiepta pavada.un tas ir kā radīts tam, lai suns mācītos vienmēr vilkt un vilkt…Neizmantojiet siksnas, kas savelkas! Tas viss noved pie nepatikas pret saimnieku un nekādi neveicina Jūsu draudzību. Turklāt sunim, kas pastāvīgi velk ir iespējamas dažādas muguras sāpes, kā arī ir iespējami redzes un dzirdes traucējumi, jo nepārtraukti tiek nospiesti nervi un asinsvadi uz kakla. Kaklasiksniņas vietā ir ļoti ieteicams izmantot iemauktus, kas neietekmē suņa kaklu. Izvēlieties piemērotus iemauktus, kas nesagādās neērtības pastaigu laikā.

Pavadas raušanai var būt arī citi iemesli, kā piemēram bieži vien pavadas raušana var norādīt uz lielo stresu un nespēju tikt galā ar situāciju. Bieži suns sāk raut pavadu, ieraugot citu suni, kā arī nesaprotot un nespējot komunicēt ar saviem sugas brāļiem, tāpēc sunim sākas milzīgs uztraukums un tādējādi suns vairs nespēj sevi kontrolēt.

Ja pēc vairākām nodarbībām suns joprojām regulāri velk pavadu, tad apdomājiet kur ir kļūda, kāpēc suns Jūs nesaprot un kas tieši traucē viņam Jūs saprast.

Jūlija Bogomolova, kinologs

 

 

Leave a Reply

Post Comment