Kā iemācīt sunim komandu “Sēdi”!

Komanda “Sēdi”!

Risunok1 Risunok2 Risunok3 Risunok4

1 att., 2.att., 3.att., 4.att

Komandu sēdēt visērtāk ir mācīt ar suņa iemīļoto gardumiņu. Paņemiet to rokās un velciet virs suņa galvas – suns sekos gardumiņam un, gribot to paņemt, apsēdīsies. Tajā mirklī, kad suns apsēžas, nekavējoties atdodiet viņam gardumiņu.

Gardumiņu velciet ļoti lēnām, lai tas sunim visu laiku būtu gandrīz sasniedzams, jo ja kustība būs pārāk strauja, tad suns nepaspēs saprast, ka, lai paņemtu gardumiņu, tam ir jāseko līdzi.

Kad suns jau vairākas reizes ir apsēdies, ir pienācis laiks pārtraukumam un atpūtai  minūtes. Parotaļājieties vai vienkārši kādu laiku nedariet neko. Kad suns būs gatavs turpināt, paņemiet gardumiņu un kā iepriekšējo reizi pavelciet virs suņa galvas. Ja suns uzreiz apsēžas, tad ir laiks dot vārdu tam, ko viņš dara. Sauciet komandu “Sēdi” tieši tajā momentā, kad suns sēžas. Nesauciet komandu pirms suns ir sapratis, kas tieši ir jādara, jo tas nenesīs nekādus rezultātus. Suns nesaprot vārdus un kamēr suns nesaprot, kas īsti ir jādara, vārdiem “Sēdi” vai jebkurai citai komandai nav nekādas vērtības.

Pārtraukums! Ir ļoti svarīgi beigt apmācības sesiju momentā, kad suns vēl ļoti vēlas kaut ko darīt! Tam ir liela nozīme – vislabāk apstāties tad, kad suns vēl grib kaut ko darīt, nevis tad, kad suns sāk nogurt. Labāk, lai suns staigā Jums pakaļ un prasa vēl – “vēl reizīti…lūdzu…”, nevis Jūs ejiet viņam klāt un arī prasiet – “nu lūdzu vēl vienu reizīti un tad jau viss”. Nekad to nepieļaujiet!

Risunok5

5.att

Ielieciet gardumiņu rokās tā, lai roka veidotu žestu (taisna plauksta) un veiciet kustību ar gardumiņu virs suņa galvas (tā pat kā iepriekš). Suns apsēdās? Apsveicu!

Risunok6 Risunok7

6.att., 7.att.

Izņemiet gardumiņu no rokas un veiciet identisku kustību kā ar gardumiņu, un pasakiet komandu “Sēdi”. Ja viss tika izdarīts pareizi, tad suns apsēdīsies.

Viens suns ātri “uzķers” ideju, citam vajag vairāk laika, tāpēc nesteidzieties un vērojiet sava suņa darbību.

Pamatkomanda “Sēdi” ir iemācīta, bet vel ir arī citas sarežģītības pakāpes  – suns sēž, kamēr saimnieks atļaus iet (izturība) un suns paliek sēžot arī tad, kad saimnieks aiziet projām (distance).

Komanda „Sēdēt!”, kamēr saimnieks dod komandu „Brīvs!”

Šo komandu var mācīt sunim tikai tad, kad suns ir pilnībā apguvis, ko nozīmē komanda “Sēdi” un sēžas katru reizi, kad tas tiek paprasīts, kā arī pazīst atbrīvojošo komandu “Brīvs”.

Sākat ar to, ka paprasāt suni apsēsties. Iepriekš jau sagatavojiet vairākus našķu gabaliņus un kad suns ir apsēdies, uzreiz apbalvojiet ar gardumiņu, kā arī uzreiz iedodiet otro gardumiņu, pirms suns jau ir piecelies. Sākuma pauze varbūt būs tikai 1-2 sekundes starp našķu gabaliņiem. Ja suns pieceļas, atkal paprasiet viņu apsēsties un apbalvojiet viņu ik pēc 1-2 sek., tad pasakiet vārdiņu “Brīvs” un nekavējoties izkustiniet suni no vietas, paejiet nost no suņa pāris soļu, varbūt paņemiet mantiņu – ļaujiet saprast sunim, ka viņš ir brīvs un var iet.

Atkārtojiet vairākas reizes komandas “Sēdi” un “Brīvs”, pakāpeniski palielinot laiku, kas sunim ir jānosēž vietā. Dariet visu pakāpeniski ar pauzēm, atcerieties, ka sunim ir  jāgrib mācīties. Nenogurdiniet suni! Kad suns mācēs sēdēt 30 sekundes pēc kārtas, tikai tad variet pāriet pie nākamās sarežģītības pakapes, kad suns sēž arī saimniekam, aizejot projām.

Komanda ”Sēdēt!”, kad saimnieks attālinās no suņa

8.at.,  9.att.,10.att,

Ja suns mierīgi spēj nosēdēt 30 sekundes, tad variet ķerties klāt pie trešās grūtības pakāpes – atiet prom no suņa, kamēr viņš sēž.

Sākumā izdariet ļoti nelielu kustību – pussoli vai pat mazāk, tikai nedaudz izkustieties no vietas. Ja suns turpina sēdēt, apbalvojiet! Atkārtojiet vēl pāris reizes un tad pauze!

Risunok8 Risunok9 Risunok10 Risunok11

11. att.

Pakāpeniski mēģiniet ar katru reizi veikt lielāku solīti uz sāniem un atpakaļ tik ilgi, kamēr suns Jums atļauj atkāpties, paliekot sēdēt uz vietas.

Par katru soli, ko suns Jums atļauj veikt, atnāciet atpakaļ un apbalvojiet viņu. Atbrīvojiet suni. Un atkārtojiet vel 2-3 reizes. Super! Priecājieties, ka Jūs esiet tikuši jau tik tālu!

Ja suns ir sapratis, ka jāpaliek vietā, kamēr Jūs atkāpieties par soli, tad tālāk būs vieglāk – pakāpeniski palieliniet attālumu. Ja suns pieceļas, tad ātri atgrieziet viņu atpakaļ uz to pašu vietiņu, pasakiet “Sēdi” un atejiet uz drošu attālumu.

Lai veicas!

Jūlija Bogomolova, kinologs

 

 

 

Leave a Reply

Post Comment